Szczepionki

Wykaz szczepionek oraz ich postępyZobacz aktualną liczbę osób zaszczepionych w Polsce, klikając tutaj

Firmy badające szczepionki przeciwko COVID-19

Pfizer/BioNTech

44k
2
-70ºC
95%
Pfizer był pierwszą firmą, która zgłosiła pozytywne dane kliniczne III fazy. Planuje wyprodukować 50 mln dawek w 2020 r. oraz 1,3 mld w 2021 r.

Moderna

30k
2
2-8ºC
95%
Moderna i Pfizer stosują nowe podejście do szczepionek, obejmujące informacyjny RNA. Moderna spodziewa się, że w grudniu będzie miała 20 milionów dawek w USA i 100 milionów na całym świecie w pierwszym kwartale 2021r.

AstraZeneca/Oxford

65k
2
2-8ºC
70%
AstraZeneca zawarła umowy na 3 miliardy dawek jeszcze przed jakimikolwiek późnymi wynikami badań. To ponad dwa razy więcej niż jakikolwiek inny kandydat. Początkowe wyniki kliniczne były zróżnicowane.

Novavax

45k
2
2-8ºC
Ta mała firma biotechnologiczna nigdy nie wprowadziła produktu na rynek. Otrzymała ponad 1,6 miliarda dolarów od USA i 399 milionów dolarów od Koalicji na rzecz Gotowości Epidemicznej. Jej akcje wzrosły o 3000% w ciągu dziewięciu miesięcy.

Johnson & Johnson

70k
1
2-8ºC
Spośród wiodących kandydatów ten jest najłatwiejszy do dystrybucji, wymaga tylko jednej dawki i standardowego chłodzenia. Aby zabezpieczyć swoje zakłady, J&J ogłosił oddzielną próbę z dwoma dawkami w listopadzie.

Sinovac Biotech*

26k
2
2-8ºC
Szczepionka Sinovac wywołuje odpowiedź immunologiczną za pomocą samego wirusa Covid-19 po jego chemicznej inaktywacji.

Gamaleya*

40k
2
-18ºC
91%
Odmiana rosyjskiej szczepionki, znana jako Sputnik V, może być przechowywana w standardowych temperaturach chłodniczych 2–8ºC. Obecnie jest dostępny w ograniczonych ilościach.

CanSino Biologics*

40k
1
2-8ºC
Szczepionka CanSino została zatwierdzona dla chińskiej armii jeszcze przed rozpoczęciem późnych testów. Używa nieszkodliwego zimnego wirusa, aby dostarczyć swój ładunek genetyczny.

Sinopharm*

50k
2
2-8ºC
86%
Sinopharm podał setki tysięcy dawek, zanim szczepionka została w pełni przetestowana. Obecnie pracuje nad dwoma kandydatami na późnym etapie prób.
ilość ludzi w grupie testowej
wymaganych dawek
temperatura przechowywania
skuteczność na grupie


* Rosja i Chiny podjęły niezwykły krok, zezwalając na dystrybucję szczepionek przed przeprowadzeniem badań klinicznych na dużą skalę.

Linia czasu pokazująca postępy szczepionek poszczególnych firm

okres testowania
oczekiwanie na wyniki testów lub akceptację rządową
dozwolone publiczne stosowanie
Kliknij na linię czasu po więcej informacji (linia czasu najlepiej widoczna w poziomie lub na komputerach)

Czekasz na apkę pokazwirusa?

Pracujemy nad aplikacją mobilną, która pokaże Ci najważniejsze aktualizacje dotyczące koronawirusa w Polsce.