WAŻNE! Wyniki narzędzia do sprawdzania objawów przedstawiają listę możliwych stanów, a nie rzeczywistą diagnozę. W razie wątpliwości swoich objawów niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że jedynym miarodajnym sposobem na potwierdzenie zakażenia jest test, który jest bradzo tani i ogólnodostępny.

Jak to działa?

Jeśli źle się czujesz, ale nie wiesz, co to może być, narzędzie do sprawdzania objawów może pomóc Ci określić, czy potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej.

Internetowe narzędzia do sprawdzania symptomów to kalkulatory, które proszą użytkowników o wprowadzenie szczegółów dotyczących ich objawów oraz objawy choroby, wraz z ich płcią, wiekiem i lokalizacją. Narzędzie korzysta z algorytmów, które po przeanalizowaniu danych pokazują obecny stan lub zagrożenia. Narzędzie do autodiagnostyki poda szereg warunków, które mogą pasować oraz z którymi boryka się użytkownik. Moze również doradzić komuś, czy szukać porady od pracownika służby zdrowia oraz stopień pilności, w jakim należy to zrobić.

Wiecej
Więcej o COVID-19

Pytania i odpowiedzi

Co to są koronawirusy?

Koronawirusy są drobnoustrojami, które wywołują różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Pierwsza informacje na temat koranowirusów pojawiły się w latach 60. XX wieku, gdy odkryto patogen HCoV-229E oraz HCoV-OC43, które powodują przeziębienie o łagodnym charakterze, samoistnie ustępujące po kilku dniach. Śmiertelna odmiana wirusa pojawiła się dopiero w 2002 roku w Chinach. Odmiana ta powoduje ciężką niewydolność oddechową, określaną z biegiem czasu jako SARS. Według danych WHO epidemia SARS w latach 2002-2003 spowodowała śmierć 916 osób. Koronawirusy to RNA-wirusy. Oznacza to, że ich genom zbudowany jest z RNA. Ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów w mikroskopie elektronowym.

Więcej

Jakie są różnice między COVID-19 a grypą?

Grypa zwykle jest mniej groźna i łatwiej jej uniknąć, ponieważ istnieją skuteczne leki i szczepionki. Jak jednak zaznacza WHO, obie choroby trudno od siebie odróżnić na podstawie objawów. Oba wirusy – grypy i SARS-CoV-2 - atakują drogi oddechowe. Zakażenie jest przenoszone drogą kropelkową, ale możliwe jest także zakażenie przez kontakt ze skażonymi przedmiotami lub poprzez ręce, a źródłem zakażenia jest chory lub zakażony człowiek. W obu przypadkach w uniknięciu zakażenia pomaga mycie rąk, noszenie maseczki i unikanie dotykania twarzy.

Więcej

Jak rozprzestrzenia się wirus?

Rozprzestrzenianiu się wirusów często sprzyjają banalne błędy ludzkie, które wynikają ze złych nawyków higienicznych. Brak ostrożności i nieprzestrzeganie zaleceń sanitarno-epidemiologicznych zwiększa ryzyko przenoszenia się chorób zakaźnych. Jakich zachowań unikać, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów, takich jak koronawirus COVID-19? Większa świadomość przyda się w obliczu koronawirusa w Polsce.

Więcej

Czekasz na apkę pokazwirusa?

Pracujemy nad aplikacją mobilną, która pokaże Ci najważniejsze aktualizacje dotyczące koronawirusa w Polsce.

Subskrybuj po informacje

Dołącz do naszych subskrybentów i otrzymuj powiadomienia o najważniejszych informacjach dotyczących COVID-19.