medonet.pl

Koronawirus w Polsce: 800 zgonów dziennie z powodu COVID-19 w grudniu? Zaskakująca prognoza

Zachowanie dystansu, odpowiednia higiena i noszenie maseczek - te trzy zachowania przyczyniają się efektywnie do zmniejszania transmisji koronawirusa w społeczeństwie. Co się może stać jeśli np. zrezygnujemy z maseczek? Prognoza Instytutu Ewaluacji i Metryki Zdrowia z Uniwersytetu Waszyngtońskiego pokazuje, że pod koniec roku możemy mieć dziennie w Polsce nawet 800 zgonów z powodu COVID-19 (to oczywiście prognoza, a ryzyko błędu jest spore, warto jednak potraktować ją jako ostrzeżenie). Jak to możliwe?

Reklama
kobieta.wp.pl

Zakażonych prawie tyle, co mieszkańców. "Nikogo to nie rusza"

- Ludzie spotykają się w sklepie, w kościele. Maseczki noszą, bo trzeba, ale jest grupa, która nie nosi, bo mówi, że nic nie dają. Płyn do dezynfekcji stoi przy wejściu, też nie każdy korzysta. Poza tym wszyscy wiedzą, kto ma tego koronawirusa i już nikogo to nie rusza - mówi mieszkaniec małej wsi w objętym żółtą strefą powiecie kłobuckim.

portal.abczdrowie.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza, że lekarze POZ mają możliwość kierowania pacjentów na testy genetyczne. Lekarz komentuje

Minister zdrowia Adam Niedzielski pochwalił w mediach społecznościowych Narodowy Fundusz Zdrowia za szybkie wdrożenie możliwości zlecenia badań w kierunku wykrycia koronawirusa, przez aplikację, z której korzystają lekarze. Czy działa? Zapytaliśmy o to lekarza internistę.

tvnmeteo.tvn24.pl

"Utrata węchu i smaku może służyć do odróżniania pacjentów z COVID-19"

Związana z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 utrata węchu i smaku różni się od tej, z którą mamy do czynienia w przypadku przeziębienia lub grypy - wynika z badania przeprowadzonego przez grupę europejskich ekspertów w dziedzinie zaburzeń węchu.

tvn24.pl

Szumowski: w sprawie maseczek i respiratorów nie mam sobie nic do zarzucenia

Sam złożyłem zeznania. Przedstawiłem stan, jaki był w ministerstwie. Ta sprawa jest niezwykle ważna, ale oczywiście nie ma tu żadnych rzeczy do ukrycia. Cieszę się, że to się szybko toczy i będzie szybko wyjaśnione - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do prokuratorskiego śledztwa w sprawie zakupu przez resort respiratorów i maseczek. Jak dodał, nie ma sobie w tej sprawie "nic do zarzucenia".

medonet.pl

W czasach koronawirusa. #coronasharedstories - listy z całego świata

Poznaj opowieści osób, których życie zmieniła pandemia COVID-19. Historie z całego świata - #coronasharedstories. Spójrz na mapę i wybierz historię, którą chcesz przeczytać!

polsatnews.pl

1 września to zła data na rozpoczęcie nauki w szkołach - prof. Andrzej Fal o koronawirusie w Polsce

- Pierwszy września jest może symboliczną, ale bardzo złą datą do rozpoczęcia nauki w szkołach - powiedział w "Gościu Wydarzeń" prof. Andrzej Fal. - Jeśli statystyki w kierunku końca wakacji będą się nasilały, to dzieci do szkół wrócić nie powinny - powiedział kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA w Warszawie i dyrektor Instytutu Nauk Medycznych UKSW.

onet.pl

Pilne zmiany w zakresie obowiązku stosowania maseczek i przyłbic

Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, zdecydowaliśmy, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

wiadomosci.wp.pl

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o rygorach. Polska podzielona na "czerwone", "żółte" i "zielone" powiaty

Koronawirus w Polsce. - Musimy się otrząsnąć - powiedział na konferencji prasowej Łukasz Szumowski. Minister zdrowia przekazał, że od soboty w niektórych powiatach będą obowiązywały większe rygory.

money.pl

Duda przed wyborami obiecał 100 mln maseczek. Jak potoczyły się ich losy?

Miało być 100 milionów maseczek do końca czerwca i nowa fabryka w Stalowej Woli. Tak brzmiała przedwyborcza obietnica Andrzeja Dudy, wspierana przez rządową agencję, która za maseczki płaciła. Ile z tego udało się zrealizować? Sprawdzamy.

polsatnews.pl

1 września uczniowie wrócą do szkół. Są nowe wytyczne

- Od dłuższego czasu pracujemy nad tym jak zorganizować rok szkolny 2020/21. Chcemy, by dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Chcemy, by od 1 września zajęcia odbywały się tradycyjnie - przekazał w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, który zaprezentował nowe wytyczne MEN i MZ dla szkół. Uczniowie nie będą musieli zakrywać ust i nosa.

medonet.pl

"To będzie gigantyczne wyzwanie. Spodziewamy się kilkudziesięciu tys. pacjentów dziennie"

- Zdaniem epidemiologów liczba pacjentów, którzy będą posiadali objawy wymuszające podjęcie diagnostyki różnicowej grypa versus COVID-19 może sięgać nawet kilkadziesiąt tysięcy dziennie. System opieki zdrowotnej w Polsce czeka więc gigantyczne wyzwanie - z prof. Robertem Gałązkowskim, dyrektorem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, rozmawiamy o ratownictwie medycznym.

wiadomosci.wp.pl

Nowe ognisko koronawirusa. Wracali ze wspólnych wakacji

Siedem osób, które wróciły ze wspólnych wakacji nad polskim morzem jest zarażonych koronawirusem. Wszyscy są mieszkańcami Pułtuska.

money.pl

Polski Bon Turystyczny w centrum tańca, sklepie i agencji ochrony? Polacy pogubieni, szukają na własną rękę

Sklep mięsny, agencja ochrony, centrum budowlane oraz masarnia i firmy ubezpieczeniowe. Lektura listy przedsiębiorców, którzy przyjmują płatności bonem turystycznym, może zaskoczyć Polaków. Jak wynika z informacji money.pl, lista w najbliższym czasie przejdzie zmiany.

polsatnews.pl

"Jakbym miał grypę". Zakażony senator o swoim stanie zdrowia

"Czuję się dobrze. Jakbym miał grypę, raz lekką, raz trochę cięższą" - napisał na Twitterze senator Koalicji Polskiej-PSL Jan Filip Libicki. Polityk w sobotę wieczorem poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

onet.pl

Maseczkowa ciuciubabka

Jedni noszą maseczki, drudzy - ryzykując mandat - nie. Na ludzką odpowiedzialność trudno liczyć - pisze Ewa Smolińska-Borecka na łamach Przeglądu.

medonet.pl

Dlaczego są osoby, które nie przeszły COVID-19, ale są odporne na koronawirusa?

Naukowcy odkryli, że są ludzie, którzy mają pewną odporność na koronawirusa SARS-CoV-2, mimo że nie chorowali na COVID-19. Od czego to zależy?

money.pl

Szumowski dla money.pl:

Koniec z pobłażaniem za brak maseczki - deklaruje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodaje w rozmowie z money.pl, rozmawiał na ten temat z premierem. Rozwiązaniem na jesień ma być regionalizacja i działania punktowe na poziomie powiatów. Od liczby zakażeń będzie zależało, czy np. dzieci pójdą w danej miejscowości do szkoły. Możliwa jest także obowiązkowa rejestracja wesel czy pogrzebów.

tvn24.pl

Nie nosimy maseczek i nie zachowujemy dystansu. "Urlop nie zwalnia nas z obowiązku myślenia"

Zakażeń jest więcej niż kiedykolwiek. W związku z tym minister zdrowia Łukasz Szumowski przerywa urlop. W czwartek odnotowano 615 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - zmarło 15 osób. Premier Mateusz Morawiecki chce uniknąć kolejnego lockdownu, ale podkreśla, że bez odpowiedzialnego zachowania Polaków to niemożliwe. Materiał magazynu "Polska i Świat".

money.pl

Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba zakażeń. Broniarz: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa i 15 ofiarach śmiertelnych. To rekord. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele zastanawiają się, co w takim razie z powrotem do szkół we wrześniu. - Szkoła to nie zakon. Nie utrzymamy rygoru dystansu - mówi nam Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

tvn24.pl

Zakażeń więcej niż kiedykolwiek, minister zdrowia przerywa urlop

Minister zdrowia jest w bieżącym kontakcie zdalnym z ministerstwem i sztabem zajmującym się sytuacją epidemiologiczną - przekazał w czwartek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Łukasz Szumowski, który przerwał urlop, w piątek ma osobiście pojawić się w siedzibie resortu.

sportowefakty.wp.pl

Koronawirus. Druga fala w Chinach. Coraz więcej przypadków zakażenia, a liga dopiero co ruszyła

Liga chińska wznowiła sezon piłkarski, a w kraju, gdzie rozpoczęła się pandemia, w ostatnich dniach notuje się coraz więcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W środę był najgorszy dzień od połowy kwietnia.

medonet.pl

Jeszcze nigdy nie było tak wielu zakażeń w ciągu jednego dnia. Skąd ten gwałtowny wzrost?

W Polsce padł rekord dobowej liczby zakażeń koronawirusem. 30 lipca Ministerstwo Zdrowia podało, że potwierdzono 615 nowych przypadków. Dzień wcześniej było ich o 103 mniej (512). To najwięcej od początku epidemii. Skąd ten nagły skok?