pokazwirusa.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, zabiegach i diecie.

Zdrowie

MRI dla zdrowia, czyli badanie rezonansem magnetycznym

MRI dla zdrowia, czyli badanie rezonansem magnetycznym

Magnetic resonance imaging, czyli rezonans magnetyczny, to jedno z najchętniej wykorzystywanych badań diagnostycznych w obecnych czasach. Nie można obawiać się tego badania, ponieważ jest ono bezbolesne. To właśnie dzięki niemu lekarz może zajrzeć w głąb ciała, dzięki czemu możliwe będzie postawienie trafnej diagnozy. Oto garść niezbędnych informacji, które mogą przydać się tym osobom, jakie przygotowują się do rezonansu magnetycznego. Czy na MRI można zdecydować się samodzielnie?

Zmiany w układzie mięśniowym i szkieletowym

Rezonans magnetyczny w Lublinie to ten rodzaj badania, dzięki czemu będzie można ocenić postęp zmian w układzie mięśniowym i szkieletowym. Na takie badanie można zdecydować się samodzielnie, m.in. korzystając z oferty, którą przygotowała Rezonika (https://rezonika.pl/). Do tego badania zachęcani są pacjenci, którzy podejrzewani są m.in. o następujące choroby:

  • choroby genetyczne, m.in. choroba Wilsona;

  • rozszczep kręgosłupa lub jego rozdwojenie;

  • wrodzona zatoka skórna kręgosłupa;.

  • rozszczep czaszkowo-mózgowy.

To tylko kilka chorób, ale jest ich zdecydowanie więcej. Po raz pierwszy o konieczności wykonania takiego badania można usłyszeć u lekarza rodzinnego. Aczkolwiek, to poszczególni specjaliści (np. chirurg, ortopeda) są w stanie więcej powiedzieć na temat tego, czy takie badanie diagnostyczne faktycznie będzie potrzebne.

Badanie rezonansem magnetycznym

Z reguły nie trzeba specjalnie przygotować się do tego badania. Aczkolwiek, jeżeli u pacjenta podejrzewana jest zaburzona praca nerek, to na ok. tydzień przed badaniem warto zmierzyć poziom kreatyniny. O tym jednak decyduje lekarz. Samo badanie, jak już było wspomniane, jest bezbolesne i nie trzeba się niczego obawiać. Samo badanie może trwać kwadrans, ale także znacznie dłużej – prawie godzinę. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, jaki dokładnie obszar ciała zostaje sprawdzony. Należy pamiętać o tym, aby na ok. cztery do sześciu godzin przez badaniem nic nie jeść. Trzeba być na czczo. Dyskomfortem może być jedynie to, że w trakcie badania należy leżeć nieruchomo w wielkiej tubie. Nie można się poruszać. Pacjentowi (szczególnie małym dzieciom) może zostać podane znieczulenie, aby leżenie w jednej pozycji było możliwe. Nad pacjentem zawsze czuwa sztab lekarzy – zarówno, jeżeli chodzi o tych, którzy mieli podane znieczulenie, jak również tych świadomych. Pacjent ma na ogół udostępniony mikrofon w kabinie na wypadek odczuwania jakichkolwiek niedogodności. Personel medyczny w takim przypadku będzie w stanie przyjść z pomocą.

Czy każdy może wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, który ułatwia postawienie diagnozy. Nie zawsze jednak istnieje możliwość jego przeprowadzenia. Ważny jest więc wywiad, który zawsze powinien zostać przeprowadzony z pacjentem. Wśród przeciwwskazań do wykonania badania można zaliczyć m.in. osoby mające metaliczną wkładkę wewnątrzmaciczną lub też mające implanty ortopedyczne. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego, czy może zostać poddany takiemu badaniu, o wszystkich chorobach musi powiedzieć na samym początku. Niczego nie można ukrywać, aby nie okazało się, że fale MRI są w stanie zaszkodzić pacjentowi.

Czy warto wykonać płatne badanie rezonansem magnetycznym w Lublinie? Tak. Chodzi bowiem o to, że dzięki temu możliwe będzie szybsze postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. Jak wiadomo, w wielu przypadkach, to właśnie czas ma istotne znaczenie, aby móc w pełni powrócić do sił. Niestety, ale na bezpłatne MRI często trzeba czekać w kolejce.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij